Ze złością na pewno sobie poradzę

W dniu 12 października w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zamościu  odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne pt „Ze złością na pewno sobie poradzę” w ramach projektu „Rozczytane miasto. W warsztatach uczestniczyli uczniowie kl. II A z wych. Renatą Kowarz. Celem spotkania było rozwijanie umiejętności przezwyciężania złości, zrozumienie uczucia złości, poznanie sposobów na rozładowanie złości i złych emocji oraz budowanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano tekst literacki pt. „Gruba Zuza, czyli jak sobie radzić ze złością” E. Zoller zawarty w książce „Teraz twoja kolej! Opowiadania na temat przemocy w szkole”.

Prowadząca zajęcia pani Dorota Usidus powiedziała kilka słów o złości, o tym, że złość przeżywa każdy z nas i jest to uczucie takie jak radość czy smutek, że są różne sposoby na pokonanie złości.

Dzieci rozmawiały o tym co wywołuje w nas złość i jak ją rozpoznać? Każde dziecko otrzymało karteczkę i miało napisać swoją propozycję jak można poradzić sobie ze złością? Wykonały również pracę plastyczną pt. „Oswajamy złość"Warsztaty bardzo podobały się uczniom. Czas spotkania dobiegał końca, prowadząca p. Dorota Usidus poprosiła dzieci, aby stanęły w kręgu i zaproponowała zabawę „Lina". Dzieci musiały wyobrazić sobie, że u ich stóp leży gruba ciężka, okrętowa lina, która symbolizuje nasze złości i złe emocje. Prowadząca łapie linę i podaje ją następnej osobie, ta podaje dalej Gdy wszyscy w kręgu trzymają linę - złość, podnoszą ją do góry i wyrzucają daleko za siebie. Kończąc zajęcia pożegnaliśmy się zabawą „Iskierka". (R.K) zdjęcia