WYCIECZKI ZAWODOZNAWCZE

 

 

Jak to jest ratować ludziom życie?

- wycieczka zawodoznawcza

do Stacji Pogotowia Ratunkowego

 

 

 

27.04. odbyła się kolejna, już wycieczka zawodoznawcza organizowana przez uczennice 2a - Kamilę Michońską i Dominikę Malicką pod opieką pani Małgorzaty Jasek. Uczniowie wybrali się do Straży Pożarnej, w której mieści się dyspozytornia. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces odbierania zgłoszeń ludzi, którzy potrzebują pomocy medycznej. Panowie wyjaśniali cały przebieg ich pracy oraz jakie kwalifikacje muszą posiadać.

Okazuje się, że nie jest to taka łatwa praca, ponieważ trzeba być bardzo opanowanym i cierpliwym aby podjąć właściwą decyzję i niejednokrotnie umieć uspokoić zdenerwowanego dzwoniącego. Wymaga również wielkiej wytrzymałości, ponieważ jeden dyżur trwa aż 12 godzin.

Następnie uczniowie wybrali się na ul. Starowiejską do siedziby ratowników – Stacji Pogotowia Ratunkowego. Została tam pokazana karetka razem z całym jej specjalistycznym wyposażeniem. Pan, który opowiadał o swojej pracy robił to bardzo ciekawie, ponieważ każdy uważnie słuchał. Pokazał nam różne sprzęty i wyjaśnił jak dokładnie się ich używa. Mogliśmy przez chwilę poczuć się jak ratownik medyczny. Chętnym pozwolono wyciągnąć nosze z ambulansu i położyć na nich jedną z naszych koleżanek jako symulanta. Trzeba przyznać, że są one bardzo ciężkie, a jeśli leży na nich pacjent to już nie lada wyzwanie, aby udźwignąć ten ciężar.

Dzięki tej wycieczce mogliśmy bliżej poznać zawód ratownika medycznego. Kilka osób zadeklarowało, że chcą ten zawód wykonywać w przyszłości.  zdjęcia 

Tekst: K. Michońska

 

 

 

Jak zostać policjantem?

- wycieczka zawodoznawcza

do Komendy Miejskiej Policji

W dniu 16.03.2016r. grupa młodzieży z naszego gimnazjum z klasy 2A w ramach projektu edukacyjnego odwiedziła Komendę Miejską Policji w Zamościu. Dwaj policjanci w sposób niezwykle ciekawy i obrazowy zapoznali nas ze specyfiką swojej pracy, zasadami rekrutacji do policji, regulaminem obowiązującym w komendzie. Mieliśmy okazję zobaczyć areszt - miejsce,w którym przebywają zatrzymani. Na jednym z naszych kolegów policjant zademonstrował zakładanie kajdanek. Wycieczka okazała się cennym i pouczającym przeżyciem. Być może dla niektórych z nas będzie miała wpływ na wybór przyszłego zawodu.  zdjęcia 

 

 

Jak przebiega praca urzędników? 

- wycieczka zawodoznawcza do Urzędu Miasta


Na powyższe pytanie wyczerpujących odpowiedzi udzielili uczniom naszej szkoły osoby pracujące w Ratuszu, a także panie pracujące w naszej szkole m.in pani dyrektor, czy też pani sekretarz. Ochotnicy mogli poznać odpowiedzi na każde nurtujące je pytanie, dzięki temu,że uczennice klasy 2a- Kamila Michońska i Dominika Malicka pod opieką pani Małgorzaty Jasek i Małgorzaty Hrycyk zorganizowały tę oto wycieczkę.

Było to nie lada wyzwanie dla naszych koleżanek, ponieważ jak każdy wie urzędnicy mają mnóstwo pracy, a co się z tym wiąże - mało wolnego czasu. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że zależnie od tego jakie stanowisko zajmuje dana osoba ma ona inne obowiązki, np. osoba pracująca w księgowości nie ma kontaktu z ludźmi, jedynie z liczbami jak powiedziała główna księgowa naszej szkoły. Natomiast osoby pracujące w administracji, np. pani sekretarz, kadrowa mają już go więcej, bo ich praca opiera się w jakiejś części na kontakcie z pracownikami. Tak oto swoją pracę przybliżyły nam panie pracujące w naszej szkole.

Następnie udaliśmy się do Urzędu Miasta, gdzie przemiła pani opowiedziała nam o poszczególnych stanowiskach pracy, co zadziwiające różniły się one od siebie bardzo i wymagały innych kwalifikacji.

Cała rozmowa przebiegała w głównej sali Ratusza, mieliśmy tam do dyspozycji mikrofony, jeśli ktoś chciał zadać pytanie. Zwiedziliśmy różne oddziały pracy m.in. miejsce, gdzie wyrabiane są dowody. Jednak najbardziej szokującym, a zarazem najlepszym punktem wycieczki było spotkanie z panem prezydentem Andrzejem Wnukiem. Uczniowie jak i nauczyciele nie spodziewali się tego i byli bardzo zaskoczeni, a także zadowoleni. Każdy z uczestników dostał pamiątkowe zdjęcie z prezydentem. zdjęcia 

 

 

Jak wygląda rozprawa sądowa?

- wycieczka zawodoznawcza do Sądu Rejonowego

 

W ramach poznawania zawodów kilku uczniów naszej szkoły udało się na wycieczkę zawodoznawczą do Sądu Rejonowego na ul. Akademickiej. Ochotnicy mieli okazję zobaczyć na żywo jak przebiega rozprawa sądowa. Ponadto mogli poznać pracę adwokata, sędziego i prokuratora, a także mnóstwa innych ludzi, którzy pełnią różne funkcje w sądzie. Uczniowie pod opieką pani Agnieszki Jedlińskiej na początku byli obserwatorami rozprawy o pobicie. Następnie dostali propozycję pozostania na kolejnej rozprawie, opierającej się na oszustwie. Trwała ona aż kilka godzin. Niestety nie została rozstrzygnięta i pani sędzia postanowiła odroczyć ją na dalszy termin. Dziewczyny z 2a GIM - Kamila Michońska i Dominika Malicka planują kolejne wyjście do sądu, aby obserwować jej dalszy ciąg. zdjęcia 

Każdy z uczestników był zadowolony. Był to dobry sposób, aby zobaczyć jak tak naprawdę wygląda rozwiązywanie konfliktów prawnych i czy praca prawnika jest to ciekawa i ekscytująca.

 

Łamanie szyfru sejfu bankowego  


Uczniowie klas II A i II B pojechali do Lublina na Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego, Oddziału Okręgowego w Lublinie. Hasłem tegorocznej (IX) edycji jest: "NBP - skarbnica wiedzy o pieniądzu".

  

NBP w Lublinie przygotował dla zwiedzających wiele atrakcji. Oto niektóre z nich: 

* magia złota... - mogliśmy dotknąć fragmentu polskich rezerw dewizowych w postaci 2 sztab złota  o łącznej wadze 25 kg i wartości ponad 4 mln złotych,
* grosz do grosza... - poznaliśmy ponad 600 lat historii polskiego grosza ( od czasów Kazimierza Wielkiego do współczesności), 
* sport na monetach... - obejrzeliśmy wystawę monet okolicznościowych wyemitowanych przez NBP od 1976 roku,
* praca w sortowni... - zobaczyliśmy jak produkuje się, liczy, pakuje, sprawdza pieniądze , 
* bicie monet... - każdy z nas sam bił miedzianą monetę - na pniu, przy pomocy młota (ciężkiego),
* "łamanie" szyfru sejfu bankowego... - ... i zdobycie ukrytych tam skarbów ... 
* "wygraj srebrną monetę"... - to konkurs wiedzy o NBP, w którym możemy uczestniczyć po uzupełnieniu indeksu bankowego i rozwiązaniu krzyżówki z pojęciami ekonomicznymi.
Pobyt w NBP był bardzo interesujący.
Wycieczkę zakończyliśmy spacerem pol Starówce lubelskiej. W Katedrze zwiedziliśmy wyjątkową Kaplicę Akustyczną, w której nawet szept z dużej odległości jest słyszany... Czy to " sala prawdy" ..?
Dodatkową atrakcją naszej wycieczki była podróż szynobusem .... Było super.. Zobaczcie sami.. 

Wycieczka do NBP w Lublinie - zdjęcia   

  

Zdjęcia - część 2

 


KUCHARZ - ARTYSTA CZY RZEMIEŚLNIK? 

Grupa uczniów z klas 2 i 3 gimnazjum wybrała się na kolejną wycieczkę zawodoznawczą. Byliśmy z wizytą w Hotelu Renesans i  poznawaliśmy bliżej pracę kucharzy. Dowidzieliśmy się jakie umiejętności i predyspozycje powinien mieć kandydat do pracy w tym zawodzie,  jaką wybrać ścieżkę edukacyjną aby pozyskać potrzebne kwalifikacje oraz jak w praktyce wygląda praca w hotelowej kuchni. Mieliśmy możliwość pod kierownictwem szefa kuchni samodzielnie przygotować spagetti z sosem. Krojenie, mieszanie, smażenie, samakowanie, doprawianie oraz mycie naczyń to nowe umiejętności, które  nabyliśmy i wykorzystamy w domu. (Mama sie ucieszy!) Potrawa wyszła wyśmienicie, chociaż rozgotowaliśmy trochę makaron. Talent do przyrządzania potraw jest dziś w cenie – szczególnie w rejonie turystycznym, takim jak nasz. Kucharz plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. 

  

Czar czterech kółek... czyli o zawodzie mechanika pojazdów samochodowych 

Aranżacja przestrzeni.... czyli o architektach

Wycieczka do Hotelu Orbis Zamojski

Z wizytą u architektów

 

 

DZIEŃ MOTORYZACJI

 

1 czerwca grupa chłopców z klasy 3c wybrała się na DZIEŃ MOTORYZACJI zorganizowany przez ZSP nr 2 w Zamosciu (Mechanik). Mogli oglądać quady, gokardy, motocykle i pojazdy zabytkowe. Ponadto prezentowane były tuningowane pojazdy uczniów i absolwentów. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć jazdę samochodem na symulatorze, ale największym hitem była jazda samochodem po torze przeszkód. Utrudnieniem była jazda ze specjalnym urządzeniem na masce samochodu, w którym znajdowała się piłka. Chwila nieuwagi i piłka spadała na ziemię. Kilku chłopców przeszło próbę pomyślnie. Można się było sprawdzić też i w innych konkurencjach. Karol Matej zajął pierwsze, a Piotrek Sokołowski trzecie miejsce w rzucaniu lotkami do tarczy.

Było super!   

 CZAR CZTERECH KÓŁEK....

czyli o zawodzie mechanika pojazdów samochodowych

 

W czwartek 17 lutego grupa chłopców klas 3 uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do Centrum Kształcenia Praktycznego w Zamościu. Celem wycieczki było poznanie pracowni zajęć praktycznych, gdzie można zdobyć zawód mechanika samochodowego.

Kolejne etapy kształcenia w zawodzie technik pojazdów samochodowych omawiał Pan wicedyrektor Kazimierz Tęczak. Poinformował On uczniów gimnazjum ?o wymaganiach psychofizycznych, etapach kształcenia i potrzebie ciągłego doskonalenia zawodowego spowodowanego rozwojem techniki samochodowej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze standardowym wyposażeniem pracowni zajęć praktycznych. Spotkanie wywarło bardzo duże wrażenie na młodzieży. Szczególnie spodobała im się praktyczna forma prowadzenia zajęć.

W obecnych czasach samochód stał się powszechnym środkiem transportu. Masowo z niego korzystamy. Mechanik samochodowy to bardzo odpowiedzialny zawód, albowiem sprawny samochód to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji Centrum Kształcenia Praktycznego? w Zamościu za życzliwe przyjęcie.

Zdjęcia

 

Spotkanie z architektem

Aranżacja przestrzeni.... czyli o architektac 

 

Zawód architekta cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów naszego gimnazjum. Wobec tego 30 listopada po raz kolejny zagościliśmy w pracowni architektonicznej. Tym razem kolejna grupa zaineresowanych zawodem była z wizytą w Architektonicznej Pracowni Projektowej pani mgr inż. Marii Gmyz.

Serdecznie dziękujemy pani architekt i pracownikom Architektonicznej Pracowni Projektowej z Zamościa za życzliwe przyjęcie.

Zjęcia

 

 

Wycieczka do Hotelu Orbis Zamojski

Gość ma zawsze rację... czyli o zawodzie hotelarza. 

 

       Grupa dziewcząt uczestniczyła w kolejnej wycieczce zawodoznawczej. Celem jej było bliższe poznanie zawodu hotelarza oraz zasad funkcjonowania hotelu. Nie wszyscy wiedzą, że hotel jako jednostka organizacyjne wyróżnia takie obszary pracy, jak: służby parterowe, służby recepcyjne, służby piętra, gastronomię, pralnie, administrację, dział techniczny, obsługę konferencji, dział rekreacji i inne w zależności od wielkości placówki. Praca w tych działach wymaga odrębnych kwalifikacji. Jest jednak coś co je łączy - dążenie do perfekcjonizmu i znajomość języków obcych.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom Hotelu Orbis Zamojski  w Zamościu za życzliwe przyjęcie. 

Zdjęcia

 

 

Z wizytą u architektów

 

        Grupa 12 uczniów wraz z doradcą zawodowym poznawała wymogi jakim muszą sprostać młodzi ludzie, aby uzyskać tytuł architekta i wykonywać różne projekty budowlane. Swoje podwoje otworzyło bardzo życzliwe dla młodzieży Biuro Projektowe "Architekci - Zbigniew Jendrzejczak" z Zamościa.

Kolejne etapy ścieżki kariery zawodowej omawiał Pan mgr inż. architekt Zbigniew Jendrzejczak. Scharakteryzował on zasady pracy architekta oraz poinformował uczniów gimnazjum  o wymaganiach psychofizycznych, etapach kształcenia i potrzebie ciągłego doskonalenia zawodowego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze standardowym wyposażeniem biura oraz specjalistycznym oprogramowaniem do wykonywania projektów. Spotkanie wywołało bardzo duże zainteresowanie młodzieży i zmobilizowało od większego zaangażowania w nauce przedmiotów ścisłych i plastycznych.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Biura Projektowego "Architekci" z Zamościa za życzliwe przyjęcie. 

Zdjęcia