ROK SZKOLNY 2017 / 2018

Wigilia dla najuboższych mieszkańców Zamościa

„JEST TAKI DZIEŃ...”

wigilia wolontariatu 10 20180101 1928522426

Jest taki dzień, jedyny w roku – dzień grudniowy, kiedy spotykamy się z bliskimi i łamiemy opłatkiem. Troszkę wcześniej bo 21 grudnia w Centrum Pastoralnym w Zamościu odbyło się spotkanie wigilijne dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. Jak co roku, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami Ł. Bryknerem i M. Hrycyk pomagali w obsłudze uroczystości. Dla zgromadzonych gości mieliśmy własnoręcznie wykonane piękne kartki i życzenia, które posłużyły organizatorowi – Miejskiemu Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu jako motyw przewodni życzeń, pozdrowień i ciepłych słów skierowanych do najbardziej potrzebujących wsparcia z naszej wielkiej rodziny z Zamościa. Przeżycia i wzruszenie, jakie towarzyszyło spotkaniu stało się prawdziwym i głębokim duchowym przygotowaniem do „naszej domowej” wigilii. (M.H)

GALA WOLONTARIATU

gala wolontariatu 8 20171209 1912912823

W dniu 5 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury OKRĄGLAK odbyła się  Jubileuszowa Gala z okazji 15 – lecia Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Najaktywniejsza wolontariuszka  z naszej szkoły – Wiktoria Węglińska z kl. 3 b gimnazjum została wyróżniona i  nagrodzona przez Prezydenta Miasta Zamość. Nasz Szkolny Klub Wolontariusza został nagrodzony za plakat z okazji 15 – lecia działalności Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Wolontariusze naszej szkoły pomagali w organizacji całego przedsięwzięcia. Witaliśmy przybyłych gości, wśród których byli: p. Magdalena Dołgan – Zastępca Prezydenta Miasta, p. Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty, p. Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, p. Małgorzata Żołyńska – Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, dyrektorzy zamojskich szkół oraz przedstawiciele instytucji wspierających działania wolontariatu na terenie naszego miasta i regionu. Był to jeden z ważniejszych i najmilszych dni – 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dziękujemy, że dane nam jest pomagać :)  Opiekę nad Wolontariuszami pełnili koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk. (M.H.)

Wolontariusze dla Santa Galla

W niedzielę 26 listopada 2016r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w zbiórce pieniędzy przy Kosciele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup potrzebnego sprzetu medycznego dla hospicjum. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p.Małgorzata Hrycyk, p.Łukasz Brykner i p.Małgorzata Jasek.

Warto pomagać !

25 EDYCJA AKCJI

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

W dniach 24, 25, 26 listopada Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dostawaliśmy od wrażliwych na pomoc mieszkańców naszego miasta dary dla potrzebujących. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk, pedagog szkolny p. Renata Sadowska – Bodziuch i p. Małgorzata Jasek oraz pracownicy socjalni Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

Szczególnie miło będziemy wspominać punkty zbiórek w okolicy naszej szkoły. Jedna z mieszkanek, oprócz darów dla potrzebujących, podarowała nam kolejny raz własnoręcznie wykonane czapki i poduszeczki. Takie dowody sympatii dodają nam skrzydeł i wielkiego zapału do udziału w kolejnych akcjach wolontarystycznych. (ŁB)

Przypominamy, że akcja w naszej szkole potrwa do 30 listopada.

Workcamp 2 edycja w Bełżcu

W dniu 20 listopada 2017 r. wolontariusze z klas 7A,7B,7C,7D szkoły podstawowej i 2B, 3b gimnazjum wybrali się wraz z p. Łukaszem Bryknerem i p. Małgorzatą Hrycyk – opiekunami Szkolnego Klubu  Wolontariatu i p. Małgorzatą Jasek, do Muzeum powstałego na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Uczestnicy mieli nie tylko okazję zapoznać się z historią tego miejsca, ale również zaangażowali się w porządkowanie pomnika upamiętniającego jego ofiary. Uczestniczyliśmy w wykładzie i prezentacji - lekcji historii, o funkcjonowaniu tego miejsca oraz relacjach i wspomnieniach świadków miejscowych wydarzeń. Wszyscy powróciliśmy do Zamościa w zadumie, zziębnięci. Dumni, że mogliśmy okazać szacunek dla wartości najważniejszych - do prawa do godnego życia drugiego człowieka. (ŁB)

Poznanie historii obozu koncentracyjnego skłoniło uczestników wyjazdu do refleksji i rozważań.

WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA

„Tam gdzie jest człowiek cierpiący musi znaleźć się człowiek, który otoczy cierpiącego wsparciem”. Pod tym hasłem wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej. Uczniowie zbierali pieniądze w markecie Intermarche na rzecz osób przebywających pod opieką Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.

Hospicjum to zwykle niewielka instytucja obejmująca opieką osoby umierające, będące w ostatniej fazie życia i cierpiące z powodu chorób przewlekłych (nowotworowe i inne o podobnym przebiegu), u których zakończono leczenie przyczynowe.

Czytaj więcej: WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA - 2017